Greckie wyspy. Naksos

Magiczne Cyklady – piękne i chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, z pewnością zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią oraz pięknymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji oraz osad, które zakładane były przez osadników z Krety. Dzięki licznym zabytkom oraz idealnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się bardzo dobrze. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to przede wszystkim niezwykły, rolniczy krajobraz. Ważną rolę odgrywają tu uprawy oliwek oraz cytryn, można się tu również spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem dochodów dla mieszkańców wyspy, którzy chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest jednak zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu ujrzeć pozostałości weneckich fortyfikacji oraz ciekawą zabudowę w pobliżu portu. Warto też zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z ciekawej kolekcji dawnej ceramiki oraz zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i piękne plaże, uznawane za najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i ciekawe groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest niewielki port rybacki – Agi Anna, w którym można znaleźć noclegi w przystępnej cenie. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – idealne dla grup młodszych turystów. Ale to jeszcze nie wszystkie ciekawe miejsca na tej wyspie.

W trakcie wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie trzeba zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi też Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną ciekawą wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, znany z czystej i spokojnej plaży.


Photo: Berit Watkin / flickr.com/photos/ben124/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *