Sudeckie atrakcje. Bardo

Do tego miasta chętnie zaglądają i wycieczki, i pielgrzymki. Tutejsze sanktuarium oraz pobliska Droga Krzyżowa, wspaniała Góra Kalwaria oraz rozrzucone na górskich zboczach kapliczki czynią z tego miasteczka miejsce wyjątkowe. Bardo, bo o nim mowa, to jeden z ciekawszych ośrodków pielgrzymkowych, którym może skusić turystów Dolny Śląsk. Na turystów czeka tu jednak nie tylko sanktuarium, ale i szereg innych atrakcji. Ruiny zamku, ciekawe szlaki piesze oraz malowniczy przełom Nysy (znany też z organizacji spływów pontonami) – atrakcji w tym miejscu nie brakuje. Nie powinien zatem dziwić fakt, że Bardo jest często wybierane jako miejsce na wczasy. Dla tych, którzy lubią atmosferę małych miasteczek oraz cenią sobie możliwość górskich wycieczek, Bardo jest miejscem idealnym. Turystyka rozwija się tu doskonale, a noclegi czekają zarówno w prywatnych kwaterach, jak i w domach wycieczkowych. Jakie zabytki i atrakcje zasługują w tym mieście na szczególną uwagę?
Bardo znane jest przede wszystkim jako ośrodek kultu maryjnego. Znajdująca się w centrum miasta bazylika z cudowną figurką jest celem licznych pielgrzymek. Jako miejsce kultu Bardo ma długą historię. Wiadomo, że już w XVII wieku przybywali tu wierni z okolicy, by oddać cześć cudownej figurce. To silny ruch pielgrzymkowy sprawił, że na przełomie XVII i XVIII wieku wzniesiono obecną bazylikę. To potężna świątynia, która góruje nad całym miasteczkiem. Przy niej znajduje się inna atrakcja – założone w klasztorze w latach 60. XX wieku Muzeum Sztuki Sakralnej. Innym obiektem, którego pominąć nie można, jest Ruchoma Szopka.

Bardo otoczone jest też dwiema górami, które często odwiedzają grupy pielgrzymkowe. Pierwszą z nich jest Góra Kalwaria z cudownym źródełkiem, górską kaplicą oraz pozostałościami średniowiecznego zamku. Znana jest też ta góra z potężnego osuwiska, nad którym znajduje się obecnie doskonały punkt widokowy.
Druga to Góra Różańcowa, która sąsiaduje z bazyliką. Tu na turystów i pielgrzymów czeka 13 kaplic z początków XX wieku. Każda z nich utrzymana jest w innym stylu, każda z nich jest ciekawym przykładem małej architektury sakralnej. W czasie pobytu w Bardzie z pewnością warto poświęcić im nieco uwagi.


Photo: Derbeth / flickr.com/photos/derbeth/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *