Sudeckie atrakcje. Radochów

Ta miejscowość z pewnością zasługuje na uwagę tych turystów, którzy wczasy postanowili spędzić w Górach Złotych. Choć nie znajdziemy tu takich zabytków, jakimi kuszą Lądek Zdrój czy pobliski Złoty Stok, i wieś Radochów może nas pozytywnie zaskoczyć. Jakie atrakcje czekają w tej wsi na turystów?

Położona nad rzeką Białą wieś Radochów to przede wszystkim świetna baza wypadowa w Góry Złote. Nie brak jednak na jej terenie ciekawych budowli, którym z pewnością warto poświęcić nieco uwagi. Jedną z nich jest kościół parafialny św. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto w początkach XVI stulecia. Utrzymana w stylu renesansowym świątynia jest dziś jednym z ciekawszych zabytków w tej okolicy. Warto też zwrócić uwagę na dawny cmentarzyk oraz na budynek pobliskiej plebanii. Inną ciekawostką w tej wsi jest renesansowy dwór wiejski – jedna z ciekawszych budowli tego typu, które pojawiały się w XVI wieku na terenie całego Śląska.

Wielką atrakcją tej wsi jest jednak nie jej zabudowa, lecz znajdująca się w pobliżu jaskinia. To Jaskinia Radochowska, którą koniecznie trzeba zwiedzić w trakcie pobytu w Górach Złotych. Znana była ona już w XVIII wieku, a pierwszymi turystami byli ci kuracjusze, którzy wypoczywali w pobliskim Lądku. To dzięki nim jaskinia stała się znana, z ich powodu jednak znacznie ucierpiała też jej szata naciekowa. Dziś jaskinia ta jest udostępniona do zwiedzania, a zaglądających do środka turystów obowiązuje dość sporo zakazów. Dzięki temu można pogodzić turystykę z zachowaniem tego, czym jeszcze może się pochwalić Jaskinia Radochowska. A jest to miejsce ważne z kilku istotnych względów. W tej jaskini udało się odkryć czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego, któremu jeszcze za życia spiłowano zęby. W jaskini tej znaleziono również wiele kości dawnych zwierząt: bizonów, dzikich koni oraz wołów piżmowych. Na turystów w tej jaskini czekają ciekawe sale, w tym piękna Sala Gotycka oraz Komora Centralna. Wielką atrakcją jest również znajdujące się w jaskini jeziorko, którego głębokość dochodzi nawet do 2 metrów.

Radochów jest wsią idealną na wczasy dla tych, którzy chcą wypocząć w ciszy i spokoju. Choć nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka, można tu znaleźć i noclegi (przeważnie w prywatnych gospodarstwach) i punkty gastronomiczne. Ciekawa okolica oraz bliskość tak ważnych miast, jak Złoty Stok czy Lądek Zdrój daje wiele możliwości planowania wycieczek oraz zwiedzana najpiękniejszych zakątków w tej części Sudetów. W tej miejscowości z pewnością nikt nudzić się nie będzie.


Photo: Derbeth / flickr.com/photos/derbeth/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *