Sudeckie atrakcje. Stronie Śląskie

Być może nie należy do najpopularniejszych letnisk w polskich górach, jednak atrakcji na jego obszarze nie brakuje. To właśnie w tej miejscowości ma swą siedzibę Dyrekcja Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tu można zwiedzić wyjątkowo ciekawe muzeum minerałów. Stronie Śląskie to także doskonały punkt wypadowy w Góry Bialskie oraz w Masyw Śnieżnika. Ci, którzy postanowią spędzić wczasy w Stroniu lub w jego okolicy, z pewnością nie będą żałować. Czym może ich oczarować to spokojne miasteczko? Jakie zabytki czekają na turystów na jego obszarze?

Stronie Śląskie może się pochwalić dość ciekawą zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Stojący na zboczy kościół parafialny jest ciekawą mieszanką stylów: gotyckiego, renesansowego oraz barokowego. Ze względu na swe położenie sprawia on wrażenie budowli górującej nad całym Stroniem. Dość skromny na zewnątrz, może oczarować wspaniałym wnętrzem. Z pewnością warto poświęcić mu nieco uwagi w czasie pobytu w tym mieście. Oprócz kościoła parafialnego w Stroniu koniecznie trzeba zobaczyć domek księżnej Marianny. Jego symbolem jest herb rodziny Orańskich, a specjalna tablica pozwala turystom poznać najważniejsze informacje na temat tej budowli. Inną ciekawostką, którą można obejrzeć w tym miasteczku, jest XVII – wieczny słup wotywny. Ustawiony jako wotum za ocalenie mieszkańców Stronia przed zarazom, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków w tej części Dolnego Śląska.

Goszczący w Stroniu Śląskim turyści niemal na każdym kroku mogą spotkać się z pamiątkami związanymi z podstawą dawnej gospodarki: górnictwem oraz hutnictwem. W XVI wieku to dzięki nim Stronie Śląskie mogło pomyślnie się rozwijać. Dziś o dawnych kopalniach i zakładach pracy przypominają liczne w tej okolicy kamieniołomy. Choć przemysł upadł, dziś w okolicach Stronia coraz lepiej rozwija się turystyka. W samym miasteczku oraz w jego najbliższej okolicy można bez problemów znaleźć noclegi. Czekają też liczne atrakcje, jak wyciągi narciarskie w pobliskim Kletnie oraz w Nowej Morawie. W odległości niespełna 4 km od miasta można natomiast zobaczyć wspaniały ośrodek narciarski „Czarna Góra”. Ze Stronia prowadzą też ciekawe szlaki turystyczne. Jednym z nich można dotrzeć przez Czernicę do Bielic – niewielkiej wsi znanej z tradycyjnych chatek oraz małego wyciągu narciarskiego.


Photo: Derbeth / flickr.com/photos/derbeth/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *