Najmłodsi nudzą się nie tylko w czasie deszczu...

Najmłodsi nudzą się nie tylko w czasie deszczu...


Gdy wracamy do domu po pracy, córeczka czy synek najczęściej chcą zwrócić na siebie uwagę, podczas gdy my chcielibyśmy mieć na podorędziu dobry pomysł, jak się nimi zająć. Sprawa bywa łatwiejsza do rozwiązania, jeśli pod ręką mamy dziadków, którzy chętnie się z nimi pobawią, jednak wygląda to zgoła inaczej, kiedy brak nam tej niezastąpionej instytucji opiekuńczej. Sytuacja bez rozwiązania? Wcale nie musi być aż tak niedobrze.

Co zrobić, gdy pociecha szybko się nudzi?

Dawno przeszły już lata, gdy do wciągającej zabawy wystarczył trzepak lub osiedlowa ławka. Czytanie i popularne dawniej sposoby spędzania czasu słabo działają. Możemy tego żałować, ale nasze latorośle bez nakierowania na działanie często nie są zorientowane na współpracę z rówieśnikami. Malec staje się wtedy nieznośny, płacze, niekiedy reaguje agresją, co szybko przechodzi na rodziców i może być powodem poważnych kłótni. Czy da się coś z tym zrobić?

Czym zająć pociechy na co dzień?

Wybór jest ogromny, chociaż warto sobie bezpośrednio szczerze stwierdzić, że nie wszystkie metody mogą się naszym dzieciom podobać. Na pierwszy ogień podejmijmy dialog z napotkanymi rodzicami dzieci podczas spacerów lub na forach internetowych. Kolejnym rozwiązaniem do wykorzystania w pierwszym rzucie, są gry planszowe (możesz je na początku wypożyczyć w przedszkolu, by wybadać zainteresowanie odpowiednimi tytułami przez twoje dziecko). Wymagająca skupienia gra nie musi zadziałać, dlatego miejmy na uwadze skorzystanie z największej bazy pomysłów, czyli internetu. Należy wpisać do wyszukiwarki tekst "animacje dla dzieci pomysły" - już pierwszy rezultat przyniesie nam opcję zapoznania się z wieloma pomysłami atrakcyjnych zajęć oraz zabaw dla pociech bez względu na płeć i wiek.

Poszukiwani towarzysze zabaw

Dużo prościej zabić nudę u dziecka, gdy ma ono brata lub siostrę, bo paradoksalnie im więcej ma się pociech, tym mniej trzeba poświęcać czasu na wynajdywanie rozrywek. Na przykład przy dużej liczbie dzieci doskonale sprawdzą się wszelkie wyścigi i tory przeszkód, np. wyścigi w dwójkach z balonami z wodą albo z jajkiem na łyżce (lepiej je zastąpić piłeczką ping-pongową). Zwycięstwo przypadnie w udziale parze, która przekroczy metę bez zniszczonego zestawu. Trzeba dodać, że odmian tej gry jest całe mnóstwo, znajdziemy je bez kłopotu w internecie.