10 najlepszych książek marketingowych dla właścicieli małych firm

Jak powinien prezentować się dobry projekt łazienki dla niepełnosprawnych?


Codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym sprawia wiele trudności. Punktem potencjalnie niebezpiecznym staje się na pewno łazienka i dojście do niej. Co uczynić, aby niepełnosprawny mógł czuć się dobrze podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych?

Sporo wolnej przestrzeni i odpowiednie parametry

Na początku musimy wyszczególnić najważniejsze funkcje łazienki dla człowieka z problemami ruchowymi. Na pewno wykluczamy wnętrze o niewielkiej powierzchni. Oczywiście nie musisz martwić się o ogromną przestrzeń, ale o wystarczającą ilość miejsca na bezproblemowe poruszanie się wózkiem. Do manewrowania na wózku niezbędny jest okręg o półtorametrowej średnicy. Na pewno trzeba zrezygnować z wysokich progów i wąskich drzwi. Konieczna okaże się specjalna toaleta, przymocowana dokładnie na wysokości fotela na kółkach. Można użyć specjalne nakładki na ubikację, które wspomagają siadanie. Dużą uwagę należy skierować na zorganizowanie strefy prysznicowej. Lepiej zdecydować się na natrysk typu walk in, a zrezygnować z brodzika. Gdybyś chciał go umieścić, wtedy trzeba usytuować go na równi z posadzką.

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych ogromne ułatwenia przy codziennej higienie

Poręcze do łazienki to często konieczność. Drzwi, zlew i muszla klozetowa to trzy obowiązkowe miejsca, gdzie trzeba je zainstalować. Następną kwestią jest wykorzystanie poręczy do wanien i natrysków. Powinno się umieścić umywalkę w taki sposób, by uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych do osi misy znalazły się w dystansie 40-45 cm. Co do wysokości, najlepsze będzie 80-85 cm, mierzone od poziomu "0" do końca poręczy. Strefa WC także powinna zostać wyposażona w uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych. Tu również umieszcza się je na prostpadłej ścianie. Posiadają kształt prostego uchwytu lub są wygięte w L, co się zaleca częściej. Wymiary poręczy są identyczne jak w przypadku strefy przeznaczonej do mycia. Jeśli zostaną zamontowane na ścianę za toaletą, w takim wypadku oprócz wymienionych wymiarów istotne są także boczne wymiary, wynoszące 35-35 cm do środka misy toaletowej. Projektowanie łazienki dla niepełnosprawnych można zlecić fachowcowi lub wymyślić samodzielnie. Przy uwzględnieniu podstawowych założeń urządzenie takiej łazienki nie przyniesie żadnych kłopotów. Rzecz jasna warto pamiętać o ciekawych i przydatnych drobiazgach, - przydadzą się rośliny, pojemniki na akcesoria czy łazienkowe dywaniki. Funkcjonalnie urządzona łazienka okaże się dla osoby z ograniczeniami ruchowymi pomieszczeniem kreującym pozytywne myśli i ułatwiającym życie na co dzień.