Wycieczka śladami Napoleona – co warto zobaczyć?
Cesarz Napoleon Bonaparte panował stosunkowo krótko, ale odcisnął ogromne piętno na historii Francji. Z cesarzem związana jest nie tylko stolica Francji, czyli Paryż, ale także Korsyka – położona na Morzu Śródziemnym wyspa, na której Napoleon Bonaparte przyszedł na świat.
Co warto zwiedzić na Korsyce?
Podążając śladami Napoleona, koniecznie musisz zobaczyć Ajaccio – rodzinną miejscowość przyszłego cesarza Francji. To rodzinne miasto Napoleona jest stolicą wyspy, a jednocześnie jej największą miejscowością. Położone jest po zachodniej części wyspy, możesz do niego dotrzeć samolotem (nieopodal znajduje się lotnisko) albo promem. Podczas pobytu w mieście koniecznie musisz zobaczyć dom Napoleona, w którym znajduje się poświęcone mu muzeum. Wstęp do muzeum jest płatny, bilet kosztuje około siedmiu euro. Niedaleko rodzinnego domu Napoleona znajduje się jego pomnik, postać cesarza upamiętnia jeszcze jeden pomnik, ten drugi znajduje się na placu Austeritz. Zobacz także katedrę pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej, w której Napoleon został ochrzczony. W zabytkowej części Ajaccio znajduje się mnóstwo restauracji, w których możesz zamówić kieliszek chardonnay.
Jakie budowle w Paryżu wiążą się z Napoleonem?
Wśród zabytków Paryża, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym mieście, wiele jest takich, które powstały z rozkazu Napoleona. To między innymi kolumna Vendôme, którą wzniesiono, aby uczcić zwycięstwo cesarza w bitwie pod Austerlitz. Na szczycie kolumny umieszczony został pomnik Napoleona. Do dzisiaj możemy podziwiać zbudowane z rozkazu cesarza fontanny – Marsa, Leda, Pokoju, Fellah, Palmy. Z inicjatywy Napoleona powstał cmentarz Père Lachaise, który jest miejscem wiecznego spoczynku między innymi Fryderyka Chopina. Jako pamiątkę z Paryża możesz przywieść butelkę dobrego wina, świetnie sprawdzi się chardonnay.
Chardonnay – co to za wino?
Chardonnay należy do jednego z najbardziej popularnych szczepów białego wina., występuje praktycznie w każdym regionie, w którym uprawiana jest winorośl. Jest popularny nie tylko w Europie, ale także na kontynencie amerykańskim. Szczep ten uprawia się zarówno w cieplejszych, jak i chłodniejszych rejonach, od miejsca uprawy zależy aromat i smak wina. To z cieplejszych regionów charakteryzuje wyższa kwasowość. Wino to doskonale komponuje się z owocami morza. Pasuje także do białych ryb oraz białego mięsa, możesz je podawać również do delikatnych serów i warzywnych oraz owocowych sałatek – szczególnie dobrze komponuje się z tymi podawanymi z sosem na bazie jogurtu.