2023-12-06

Drapana i niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

Stylistyka dresowa cieszy się sporą popularnością. Już kilkadziesiąt lat temu dzianina dresowa wyszła poza terytoria kultury fizycznej i rozpowszechniła się w powszednim zastosowaniu. Materiał ten zakłada się zarówno w luźnych sytuacjach, jak i przy eleganckich okazjach.

Czym wyróżnia się dresówka?

To prawdziwy raj dla twórców mody i blogujących fachowców od mody – dzianina dresowa jest niedroga, łatwa w produkcji i daje okazję do uzyskania nieskończonej ilości krojów i barw. Szczególnie istotne wydaje się to, że odzież uszyta z dresówki okazuje się bardzo komfortowa i przewiewna. Nadaje się na odzież tak dla dzieci, jak i ich rodziców.

Dzianina dresowa powinna być stworzona z bawełny z zawartością syntetyków. Cechuje się sprężystością i znakomitą wentylacją. Tajemnica jej popularności zawiera się w tym, że jest odpowiednia zarówno na chłody, jak i na ciepłe okresy. Dresówka bywa zróżnicowana jeśli chodzi o grubość. Rozróżniamy dwa zasadnicze typy tego półproduktu: to dzianina dresowa drapana i niedrapana (pętelkowa). Materiał ten różni się jeszcze składem, splotem i gramaturą. Dzianina pętelkowa najczęściej zawiera domieszkę elastanu lub lycry. Ta druga ma w zawartości poliester, który odpowiada za rozciągliwość i to w obie strony – dobre dresy nie powinny być rozwleczone po bardzo krótkim czasie.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana to tkanina zwarta objętościowo, mięsista oraz o wysokiej gramaturze. Po lewej stronie posiada miękki i przytulny mechaty włos. Dlatego produkuje się z niej to, co skłania nas do wtulania w materiał – zestawy składające się z bluz i spodni, ale również konfekcję – czapki i szaliki, a nawet podszewki. Skład tej dzianiny to przędza bawełniana z dodatkiem elastanu albo poliestru. Może obyć się również bez domieszek syntetyków.

Dresówka pętelkowa

Inaczej niż w dresówce drapanej po drugiej stronie tej dzianiny znajdziemy niewielkie pętelki. Dresówka niedrapana powinna być miła w kontakcie, wytrzymała – pasuje do wielu rodzajów odzieży. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – spódnice, czapki, sukienki, szale, tuniki, bluzy, spodnie i, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Da się ją dostać w opcji elastycznej, czyli z elastanem – oraz w wersji bez elastanu. Jeżeli mamy w niej tylko bawełnę, dresówka będzie gruba i nierozciągliwa. Jedynie od od zestawu komponentów i gramatury uzależniony jest przekrój i stopień usztywnienia dresówki pętelkowej.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.